Objawy wczesnej ciąży często są przez nas ignorowane, gdyż mogą wskazywać np. na zatrucie pokarmowe, przeziębienie lub przemęczenie. Wyraźne sygnały mogą pojawić się dopiero około 6 tygodnia. Co zatem może wskazywać na to, że w naszym ciele kształtuje się nowe życie?
Pierwszym sygnałem, że możemy być w ciąży jest huśtawka nastrojów spowodowana podwyższeniem się poziomu hormonów, które odpowiedzialne są za podtrzymanie ciąży. Jednak takie zmiany nastrojów nie zawsze wiążemy z ciążą i pierwszym wyraźnym sygnałem, że możemy być w ciąży jest brak miesiączki. Dla wielu przyszłych mam jest to podstawowy znak wskazujący na prawdopodobną ciążę (trzeba jednak pamiętać, że brak okresu może być spowodowany zmianami hormonalnymi, stresem lub lekami). Z drugiej strony, cześć kobiet może mieć plamienia przez 3 do 4 miesięcy będąc już w ciąży, co często utrudnia określenie daty zapłodnienia.
Kolejnym wczesnym objawem ciąży są przebarwienia, które mogą pojawić się na brzuchu, twarzy, a także wargach sromowych. Wargi sromowe przybierają siny kolor lub ciemnieją.
Najbardziej rozpoznawalnymi wczesnymi objawami ciąży są jednak: nudności, zgaga, senność czy ślinotok. Z czasem pojawia się też ból w piersiach, które po 6 tygodniu ciąży zaczynają zmieniać swoją wielkość. Pamiętać jednak trzeba, że wskazane wyżej objawy pojawiają się koło 6-8 tygodnia ciąży, a więc około 2 miesiąca. W pierwszym trymestrze mogą pojawić się również wzdęcia.
Również zmiany w wyglądzie brodawek piersiowych wskazują na zajście w ciąże – stają się one o wiele ciemniejsze i nabrzmiałe. Mogą też puchnąć nogi, a temperatura ciała staje się wyższa. Są to jedynie prawdopodobne objawy ciąży, żeby mieć pewność najlepiej wykonać test ciążowy i później umówić się na wizytę do lekarza, który potwierdzi to, że jest się w ciąży.