1. Strona główna
  2. »
  3. CIĄŻA
  4. »
  5. Zdrowie w ciąży
  6. »
  7. Objawy wczesnej ciąży – jakie są pierwsze symptomy?

Objawy wczesnej ciąży – jakie są pierwsze symptomy?

wczesna ciąża

Objawy wczesnej ciąży często są przez nas ignorowane, gdyż mogą wskazywać np. na zatrucie pokarmowe, przeziębienie lub przemęczenie. Wyraźne sygnały mogą pojawić się dopiero około 6 tygodnia. Co zatem może wskazywać na to, że w naszym ciele kształtuje się nowe życie?

Pierwszym sygnałem, że możemy być w ciąży jest huśtawka nastrojów spowodowana podwyższeniem się poziomu hormonów, które odpowiedzialne są za podtrzymanie ciąży. Jednak takie zmiany nastrojów nie zawsze wiążemy z ciążą i pierwszym wyraźnym sygnałem, że możemy być w ciąży jest brak miesiączki. Dla wielu przyszłych mam jest to podstawowy znak wskazujący na prawdopodobną ciążę (trzeba jednak pamiętać, że brak okresu może być spowodowany zmianami hormonalnymi, stresem lub lekami). Z drugiej strony, cześć kobiet może mieć plamienia przez 3 do 4 miesięcy będąc już w ciąży, co często utrudnia określenie daty zapłodnienia.

Kolejnym wczesnym objawem ciąży są przebarwienia, które mogą pojawić się na brzuchu, twarzy, a także wargach sromowych. Wargi sromowe przybierają siny kolor lub ciemnieją.

Najbardziej rozpoznawalnymi wczesnymi objawami ciąży są jednak: nudności, zgaga, senność czy ślinotok. Z czasem pojawia się też ból w piersiach, które po 6 tygodniu ciąży zaczynają zmieniać swoją wielkość. Pamiętać jednak trzeba, że wskazane wyżej objawy pojawiają się koło 6-8 tygodnia ciąży, a więc około 2 miesiąca. W pierwszym trymestrze mogą pojawić się również wzdęcia.

Również zmiany w wyglądzie brodawek piersiowych wskazują na zajście w ciąże – stają się one o wiele ciemniejsze i nabrzmiałe. Mogą też puchnąć nogi, a temperatura ciała staje się wyższa. Są to jedynie prawdopodobne objawy ciąży, żeby mieć pewność najlepiej wykonać test ciążowy i później umówić się na wizytę do lekarza, który potwierdzi to, że jest się w ciąży.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments