Kiedy jest dobry moment na pożegnanie z pieluchą? I od czego zacząć odpieluchowywanie? Oto porady naszych ekspertów.
Kiedy? Uważnie obserwuj swoją pociechę, a dostrzeżesz, że to już. Dzieci różnie się rozwijają, w różnym czasie nabywają zdolności fizycznych i psychicznych niezbędnych, by odpieluchowywanie zakończyło się sukcesem. I gdy jedne dzieci są gotowe do nocniczka, mając 18.miesięcy, inne nie są gotowe nawet w 36.miesiącu życia. Przyjmuje się jednak, że pierwsze próby nocnikowe można podejmować między 18. a 24.miesiącem życia dziecka.
Jeśli maluch wykazuje zainteresowanie nocnikiem, chętnie na niego siada, jeśli przed zrobieniem siusiu lub kupki inaczej się zachowuje (np. kuca w rogu pokoju), jeśli pieluszka zaczęła go denerwować i np. sam ją ściąga – wykorzystajcie to! To jasne sygnały, że dziecko zaczyna być świadome tego, co się dzieje z jego ciałem i że już tylko krok dzieli Was od nocnikowania.
Wywoływanie presji, brak cierpliwości, nerwowość, kary i pretensje do malca za „wpadki”- oto najczęstsze błędy popełniane przez młodych rodziców. Pamiętajcie, że to od Was w dużej mierze zależy, kiedy dziecko pożegna się z pieluchą. Wsparcie malca w tym jednym z pierwszych kroków w dorosłość to podstawa jego sukcesu.Jedno jest pewne- nie ma sensu zmuszać do nocnikowania rocznego brzdąca! Jak udowadniają badania naukowe- dzieci, które nie ukończyły 18.miesięcy nie są w stanie świadomie kontrolować mięśni pęcherza i odbytu- nie są więc w stanie świadomie korzystać z nocnika.
Warto pamiętać, że zamiana pieluchy na nocnik to długi i skomplikowany proces. Dziecko musi umieć już obserwować swoje ciało, dobrze definiować własne potrzeby i umieć zawiadomić o nich rodziców. Wymaganie posiadania tych umiejętności przez niespełna roczne pociechy jest absurdem.
Więcej informacji o pielęgnacji dziecka oraz gadżetach dla dzieci rodzice znajdą na stronie www.babymama.pl