1. Strona główna
  2. »
  3. NIEMOWLĘ
  4. »
  5. Pielęgnacja
  6. »
  7. Pożegnanie z pieluchą

Pożegnanie z pieluchą

Kiedy jest dobry moment na pożegnanie z pieluchą? I od czego zacząć odpieluchowywanie? Oto porady naszych ekspertów.

Kiedy zacząć

Kiedy? Uważnie obserwuj swoją pociechę, a dostrzeżesz, że to już. Dzieci różnie się rozwijają, w różnym czasie nabywają zdolności fizycznych i psychicznych niezbędnych, by odpieluchowywanie zakończyło się sukcesem. I gdy jedne dzieci są gotowe do nocniczka, mając 18.miesięcy, inne nie są gotowe nawet w 36.miesiącu życia. Przyjmuje się jednak, że pierwsze próby nocnikowe można podejmować między 18. a 24.miesiącem życia dziecka.

To już

Jeśli maluch wykazuje zainteresowanie nocnikiem, chętnie na niego siada, jeśli przed zrobieniem siusiu lub kupki inaczej się zachowuje (np. kuca w rogu pokoju), jeśli pieluszka zaczęła go denerwować i np. sam ją ściąga –  wykorzystajcie to! To jasne sygnały, że dziecko zaczyna być świadome tego, co się dzieje z jego ciałem i że już tylko krok dzieli Was od nocnikowania.

Najczęściej popełniane błędy

Wywoływanie presji, brak cierpliwości, nerwowość, kary i pretensje do malca za „wpadki”- oto najczęstsze błędy popełniane przez młodych rodziców. Pamiętajcie, że to od Was w dużej mierze zależy, kiedy dziecko pożegna się z pieluchą. Wsparcie malca w tym jednym z pierwszych kroków w dorosłość to podstawa jego sukcesu.Jedno jest pewne- nie ma sensu zmuszać do nocnikowania rocznego brzdąca! Jak udowadniają badania naukowe- dzieci, które nie ukończyły 18.miesięcy nie są w stanie świadomie kontrolować mięśni pęcherza i odbytu- nie są więc w stanie świadomie korzystać z nocnika.

Warto pamiętać, że zamiana pieluchy na nocnik to długi i skomplikowany proces. Dziecko musi umieć już obserwować swoje ciało, dobrze definiować własne potrzeby i umieć zawiadomić o nich rodziców. Wymaganie posiadania tych umiejętności przez niespełna roczne pociechy jest absurdem.

Więcej informacji o pielęgnacji dziecka oraz gadżetach dla dzieci rodzice znajdą na stronie www.babymama.pl

 

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments