Gdy ciśnienie przyszłej mamy wzrasta powyżej 140/90, ciężarna musi zacząć bardziej na siebie uważać, jeszcze baczniej się obserwować i być pod stałą opieką lekarza specjalisty. Zbyt wysokiego ciśnienia nie można bowiem lekceważyć, gdyż jego skutki mogą być naprawdę groźne.
Zbyt wysokie ciśnienie źle wpływa na kondycję przyszłej mamy, może także prowadzić do zaburzeń rozwoju płodu. Udar mózgu, zawał serca przyszłej mamy, stan przedrzucawkowy ciężarnej czy zatrzymanie wzrostu płodu wewnątrz macicy, przedwczesne oddzielenie się łożyska czy obumarcie wewnątrzmaciczne płodu- oto najbardziej poważne skutki problemów ciężarnej z nadciśnieniem..
Nadciśnienie może dotknąć każdą przyszłą mamę. Wyróżnia się bowiem dwa typy nadciśnienia występującego u kobiet spodziewających się potomstwa: nadciśnienie indukowane ciążą oraz nadciśnienie powstałe jeszcze przed ciążą i mające związek z np. problemami z nerkami czy układem krążenia.
Lekarze potwierdzają, że nadciśnienie częściej dotyka te kobiety, które już wcześniej borykały się z tym problemem. Nie oznacza to natomiast, że pozostała grupa ciężarnych jest bezpieczna. Nadciśnienie indukowane ciążą może bowiem dotknąć każdą przyszłą mamę, a przyczyny występowania problemu nie są do końca znane i opisane.