Przygotowanie do ciąży

Świadome macierzyństwo – to jest to! Jeśli planujesz zostać mamą, powinnaś właściwie się do tego przygotować.

Wystarczy bowiem dopilnować kilku kwestii, aby cieszyć się zdrową, pozbawioną lęków i obaw ciążą. Co powinna zrobić kobieta, która planuje zajść w ciążę? Przede wszystkim powinna zadbać o swoje zdrowie. Dobra kondycja psychiczna i fizyczna przyszłej mamy to najlepsza inwestycja w rozwijające się życie.  Oto osiem kroków do zdrowej ciąży:

1.    Wizyta u lekarza rodzinnego
To właśnie od wizyty u lekarza rodzinnego powinnaś rozpocząć swoje przygotowywania do ciąży. Przede wszystkim zrób podstawowe badanie krwi i moczu oraz poddaj się rutynowemu badaniu lekarskiemu. To pozwoli określić Twoją kondycję fizyczną i, jeśli zachodzi taka potrzeba, wprowadzić zmiany do Twojego stylu życia. Powiedz swojemu lekarzowi, że planujesz zajść w ciążę. Na pewno zleci ci przeprowadzenie badań na toksoplazmozę oraz chlamydiozę. To choroby niegroźne dla kobiet, ale bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się płodu!

2.    Wizyta u ginekologa
Wizyta u lekarza ginekologa pozwoli Ci na sprawdzenie, czy wszystko jest w porządku. Badanie ginekologiczne, cytologia, badanie USG piersi i narządów rodnych da jasną odpowiedź, czy Twój organizm jest przygotowany na ciążę.

3.    Uważaj na różyczkę
Koniecznie sprawdź czy chorowałaś lub czy byłaś szczepiona na różyczkę. Jeśli nie – koniecznie się zaszczep. Po przyjęciu szczepienia na tę groźną dla rozwijającego się płodu chorobę, powinnaś wstrzymać się od ciąży na okres minimum trzech miesięcy.

4.    Odwiedź dentystę
Jeśli planujesz założenie rodziny, powinnaś udać się do stomatologa i skontrolować stan uzębienia. To ważne z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że problemy z zębami i dziąsłami przyszłej mamy mogą źle wpłynąć na kondycję dziecka. Po drugie dlatego, iż nie zaleca się wizyt ciężarnej u dentysty, jeśli konieczne jest podawanie znieczulenia lub wykonywanie badań rentgenowskich.

Zobacz:  Czy miesiączka to wystarczające zabezpieczenie przed ciążą?
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
11 lat temu

Ja myślę, że stosowanie suplementacji cała ciąże to nie faszerowanie się a raczej wspomaganie swoje diety, samą dietą nie jesteśmy w stanie dostarczyć dziecku wszystkich odpowiednich składników

Gość
Gość
11 lat temu

nie dlaczego? Wyniki mi się unormowały. Jakby znów coś było nie tak to bym znowu brała. Nie chciałam się zbytnio faszerować.

Gość
Gość
11 lat temu

a nie pogorszyły Ci się po odstawieniu?

Gość
Gość
11 lat temu

Nie każdemu zdrowa dieta wystarczy:/, ja pomimo tego i tak miałam słabe wyniki stosował suplement diety ladee Vit, ale tylko prze 2 miesiące, jak wyniki się polepszyły to już go nie brałam. A przed ciążą kwas foliowy podstawa

Gość
Gość
11 lat temu

faktycznie ja też uważam że witaminy powinno zacząć się brać już w ciąży a przed ciążą można kwas foliowy, zdrowa dieta ale też pamiętajmy o odrobinie ruchu on też jest ważny dla kobiety

Gość
Gość
11 lat temu

ale jeżeli planujesz ciąże to pamiętaj o kwasie foliowym

Gość
Gość
11 lat temu

przed ciąża wystarczy zdrowa dieta. ja witaminy zaczęłam brać po 14 tygodniu ciąży dopiero.

Gość
Gość
11 lat temu

też się nad tym zastanawiałam, wiem ze przed ciążą powinno brać się kwas foliowy ale jeszcze nikt mi nie powiedzial czy witaminy też…. z innej strony uważam że powinno przygotować się organizm

Gość
Gość
11 lat temu

Myślę, że wszystko należny skonsultować z lekarzem

Gość
Gość
11 lat temu

a co z witaminami? Należy brać jakieś większe dawki przed ciążą?