Odpadnięcie pępowiny

Pępowina, która przez 9 miesięcy pełniła ważną, życiodajną funkcję, w chwili narodzin  maluszka staje się zupełnie niepotrzebna.

Dlatego lekarz, położna lub dumny ojciec przecina ją kilka centymetrów nad skórą noworodka, by następnie zamknąć  ją specjalną klamerką ( lub zawiązać tasiemką). Prawidłowo gojący się kikut pępowinowy bardzo szybko wysycha, zmieniając  równocześnie swój kolor. W momencie, gdy dziecko przychodzi na świat, kolor pępowiny jest biało – niebieskawy. W trakcie wysychania czerwienieje, aby ostatecznie stać się zupełnie sztywną i czarną.  Proces wysychania pępowiny jest zwykle bardzo szybki i trwa kilkadziesiąt godzin. Dlatego zwykle przed wypisaniem mamy i noworodka ze szpitala, kikut pępowinowy jest uwolniony z klamerki ( zakładanej po porodzie).

Wyschnięcie pępowiny to dopiero pierwszy etap pożegnania z tym „życiodajnym sznurem”. Kolejna, bardzo ważna faza, to jej odpadnięcie. Zwykle stan ten  trwa około 10 – 14 dni (pozostaje po niej pępek).  Świeżo upieczeni rodzice przed opuszczeniem szpitala dostają wytyczne, jak pielęgnować i wysuszać kikut pępowinowy.  Zazwyczaj zaleca się, aby regularnie i dokładnie przecierać pępuszek dziecka spirytusem 70%  lub specjalnymi wyjałowionymi gazikami nasączonymi spirytusem 70 %,  lub gencjaną ( sposób pielęgnacji pępka zależy od wskazań, które otrzymałaś podczas pobytu w szpitalu).  Wysychanie i w efekcie szybsze odpadnięcie pępowiny przyspiesza częste pozostawianie odkrytego brzuszka malucha. Dlatego często podwijaj koszulki i kaftaniki bobasa.

W pierwszych tygodniach życia dziecka możesz zauważyć, że pępek maluszka wystaje troszkę ponad skórę. Zdarza się i tak, że w miejscu, w którym była pępowina, teraz występuje niewielka przepuklina. To nie jest nic złego! Gdy maluszek zacznie ćwiczyć mięśnie brzusza ( np. siadając), pępowina powinna zniknąć.

 

Zobacz:  Siatki centylowe
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments