Częstą przyczyną matczynych zmartwień jest pupa maleństwa. Skóra pośladków, podobnie jak cała skóra dziecka jest bardzo delikatna.
Na skutek bezpośredniej styczności zanieczyszczeń ze skórą, najczęściej w miejscu przylegania pieluszki, powstają bolesne zaczerwienienia, a nawet rany. To odparzenie lub pieluszkowe zapalenie skóry. Statystycznie jest to jedna z częstszych dolegliwości wieku niemowlęcego. Skóra małego dziecka jest trzy razy cieńsza niż u dorosłego człowieka dlatego nie umie ona jeszcze skutecznie bronić się przed podrażnieniami powstałymi na skutek działania amoniaku – mówi Magdalena Łosik położna, prelegent szkoły rodzenia, doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Dlatego bardzo ważne jest dokładne oczyszczanie skóry podczas zmiany pieluszki oraz pielęgnacja przebadanymi i sprawdzonymi preparatami.
Oto kilka zasad, które należy mieć na uwadze pielęgnując delikatną skórę pośladków niemowlęcia:
1. Daj dziecku możliwość leżenia bez pieluszki, żeby skóra na pupie mogła pooddychać. Na przykład tuż przed kąpielą. W czasie upalnych dni stosuj tę zasadę tak często, jak to tylko możliwe.
2. Używaj pieluszek przepuszczających powietrze, które są chłonne i trzymają się z dala od skóry.
3. Często zmieniaj pieluszki. U noworodków pieluszkę należy zmieniać nawet 7-8 razy dziennie.
4. Nie używaj oliwki, gdyż może ona nasilać odparzenia.
5. Po każdym wypróżnieniu przez dziecko dokładnie oczyszczaj skórę dziecka, zwłaszcza w fałdkach, gdzie zbierają się zanieczyszczenia powodujące podrażnienia. Do oczyszczenia można użyć np. mleczka myjącego Mustela Bebe. Zawarte w nim olejki pochodzenia roślinnego pozwalają zapobiec przesuszeniu skóry i nie naruszają naturalnej warstwy hydrolipidowej. Możesz także użyć wielowarstwowych chusteczek oczyszczająco – łagodzących Mustela Bebe. Są wyjątkowo wytrzymałe i idealnie nasączone. Delikatnie i skutecznie oczyszczają pośladki dziecka w każdym momencie.