Sposób na pieluszkowe zapalenie skóry

Skóra dzieci jest niezwykle cienka, delikatna i wrażliwa, ponieważ nie ma wykształconego w pełni płaszcza hydrolipidowego.

Gruczoły łojowe i potowe nie są jeszcze w pełni dojrzałe i nie chronią wystarczająco przed wnikaniem zanieczyszczeń i bakterii, dlatego łatwiej ulega ona podrażnieniom. Pieluszkowe odparzenie skóry to najczęstszy dermatologiczny problem okresu niemowlęcego, objawiający się zaczerwienieniem i obrzmieniem skóry okolicy narażonej na działanie moczu i kału. Jeśli objawy te zostaną zbagatelizowane, stan skóry może się pogorszyć: pojawią się czerwone plamki, pęcherzyki, nadżerki. Bardzo łatwo dochodzi wówczas do nadkażeń bakteryjnych. Zmiany te potrafią być bardzo bolesne (pediatrzy porównują je do silnego poparzenia słonecznego), dlatego dziecko staje się niespokojne, płaczliwe i rozdrażnione.

Jakie są najczęstsze przyczyny?

•    zaniedbania higieniczne – zbyt długi kontakt skóry niemowlęcia z moczem lub kałem (rzadko zmieniane lub złej jakości pieluchy, niedokładne mycie),
•    włączanie do diety dziecka pokarmów stałych, zmiana rodzaju mleka, przestawienie dziecka karmionego piersią na pokarm sztuczny – zmienia się skład i rodzaj flory bakteryjnej,
•    choroba, ząbkowanie, po szczepieniu – dziecko ma zwykle podwyższoną temperaturę, osłabiony układ immunologiczny, zmienia się skład stolca,
•    antybiotykoterapia – antybioryki niszczą naturalną florę bakteryjną, zwiększają możliwość zakażenia grzybiczego,
•    wysokie temperatury – upały sprzyjają odparzeniom i podrażnieniom, skóry,
•    mycie zwykłym mydłem – mydło wysusza i działa drażniąco na skórę.

sudocremJak chronić dziecko przed odpieluszkowym odparzeniem skóry?

Każdorazowo podczas przewijania należy dokładnie oczyścić krocze z resztek kału i moczu. Należy często zmieniać pieluszki, nie dopuszczając do zbyt długiego kontaktu pupy dziecka z zanieczyszczoną pieluszką. Regularnie przy każdej zmianie pieluchy, na świeżo umytą i osuszoną skórę dziecka stosować Sudocrem.

SUDOCREM już od 80 lat chroni i pielęgnuje skórę dzieci i dorosłych z problemami skórnymi. Zdobywca wielu nagród w Polsce i za granicą uznanie mam na całym świecie zawdzięcza swojej skuteczności i bezpieczeństwu.

Zobacz:  Notes, który ułatwi pracę niani
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments