1. Strona główna
  2. »
  3. AKTUALNOŚCI
  4. »
  5. Wiadomości
  6. »
  7. Jak rozwinąć kreatywność dziecka?

Jak rozwinąć kreatywność dziecka?

Dzieci od najmłodszych lat poznają otoczenie wszystkimi zmysłami. Ich zrównoważony rozwój jest podstawą dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego i intelektualnego.

Dlatego ważne jest, by od samego początku  kształcić umiejętność kreatywnego myślenia – niezbędnego do swobodnego funkcjonowania w świecie.


Rozwijamy kreatywne myślenie – pomagamy dziecku

Pozwólmy malcowi popełniać błędy. Nic bardziej nie zabija kreatywności, niż surowa krytyka. Unikajmy sformułowań takich, jak: „to nie ma sensu”, „źle to zrobiłeś”, „tak się nieda”, które zabijają pomysły malca. Nie zabraniajmy dziecku poznawać otoczenia, eksperymentować i z ciekawością podchodzić do tego, co nieznane, postępując zgodnie z myślą – co nie jest zakazane, jest dozwolone. Przeciwnie, stwórzmy mu możliwość do aktywnego działania, jednocześnie podsycając jego zainteresowania. Obserwujmy zachowanie swojej pociechy i pozwólmy mu wyciągać własne wnioski. Dzięki temu malec,
myśląc i próbując działać, może wpaść na coś genialnego, nauczy się patrzeć na rzeczywistość z zupełnie innej perspektywy, z odwagą podejmie nowe wyzwania.

Co dalej?

Chcąc pomóc swojemu dziecku rozwijać kreatywne myślenie, wybieraj ciekawe gry i zabawki. Jak wynika z badań dotyczących systemu wychowania przeprowadzonych w maju br. przez naukowców z Uniwersytetu Indiana w odniesieniu do danych otrzymanych przez Paula Torrenca ok. 50 lat temu, to właśnie rodzice jako pierwsi odpowiedzialni są za rozwój kreatywności dziecka. Badania te bezpośrednio wskazują na istotę początkowego wkładu pracy w pielęgnację i poszerzanie zainteresowań, ćwiczenie wyobraźni u najmłodszych. Warto więc zwrócić uwagę na zabawki, którymi otaczamy dziecko i sposób w jaki się z nimi bawimy, ponieważ są to czynniki, które bezpośrednio wpływają na kształtowanie wyobraźni dziecka.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments