Test obciążenia glukozą

Testowi obciążenia glukozą jest poddawana każda przyszła mama pomiędzy 24. a 28.tygodniem ciąży.

Jak wygląda badanie? Przyszła mama wypija wodę z glukozą (50g) i po godzinie od wypicia wody z glukozą pobiera się jej krew do badania w celu oznaczenia poziomu stężenia glukozy we krwi. Za prawidłowe uznaje się stężenie glukozy w surowicy krwi, które nie przekracza 140 mg%.  Jeżeli wynik jest wyższy – od 140 do 180 mg% – należy powtórzyć badanie, czyli wykonać test obciążenia 75 g glukozy.

Gdy wyniki są nieprawidłowe, przyszła mama musi zgłosić się do najbliższej poradni diabetologicznej i do końca ciąży musi być pod opieką lekarza diabetologa. To on zdecyduje, jak będzie wyglądać dalsze leczenie.

Co w sytuacji, gdy pierwszy test obciążenia glukozą wyszedł nieprawidłowo, a drugi (75g glukozy) prawidłowo? Wówczas w 32.tygodniu trzeba ponownie wykonać test obciążenia glukozą 75 g.

 

Zobacz:  USG 4D 3D ciąży w trzecim trymestrze
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments