1. Strona główna
  2. »
  3. AKTUALNOŚCI
  4. »
  5. Prawo dla mamy
  6. »
  7. Urlop macierzyński w 2012 roku

Urlop macierzyński w 2012 roku

Kobieta, która urodzi dziecko w w 2012 roku  może być na urlopie macierzyńskim nawet ok. 6 miesięcy.

Ustawodawca zagwarantował 20 tygodni urlopu podstawowego, który zaczyna się automatycznie w dniu porodu. Oprócz tego jest jeszcze urlop dodatkowy, który trwa 4 tygodnie. Można z niego skorzystać bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim. W tym celu należy złożyć wniosek u pracodawcy na tydzień przed rozpoczęciem dodatkowego urlopu.

Warto przypomnieć, że podstawowy jak i dodatkowy urlop macierzyński przysługuje kobietom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, które urodziły dziecko w trakcie jej trwania. W czasie urlopu macierzyńskiego pracownica nie może być zwolniona.

Ile czasu tata może spędzić z dzieckiem?

W pierwszym roku życia dziecka, tata ma prawo do dwutygodniowego urlopu ojcowskiego. Do tej pory był to tylko jeden tydzień. O terminie ojcowskiego decyduje sam mężczyzna, a pracodawca nie może odmówić mu udzielenia urlopu w wybranym czasie. Urlopu ojcowskiego niestety pozbawieni są żołnierze, za to od niedawna mogą korzystać z niego policjanci.

Tata może również wykorzystać część urlopu macierzyńskiego, z którego zrezygnuje kobieta. Według kodeksu pracy, mama po porodzie musi przebywać na urlopie minimum 14 tygodni, pozostałą część swojego macierzyńskiego – 6 tygodni może przekazać tacie. Oboje muszą przy tym dopełnić formalności – mama powinna powiadomić swojego pracodawcę o rezygnacji z części przysługującego jej urlopu, a tata złożyć u swojego pracodawcy wniosek o jego udzielenie.

Dobra wiadomość jest taka, że osoby, które rozpoczęły urlop macierzyński lub ojcowski przed 1 stycznia 2012 roku również mogą skorzystać z dodatkowych tygodni.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments