Czy wiesz, że na okres jesienno-zimowy przypada szczyt zachorowań na szkarlatynę?
Musisz wiedzieć, że szkarlatyna – inaczej płonica to wyjątkowo groźna choroba bakteryjna. Atakuje najczęściej dzieci w wieku od trzech do siedmiu lat. Przenoszona jest drogą kropelkową (np. kaszel), dlatego warto uczulić dziecko, aby kaszląc zasłaniało buzię, nie korzystało w przedszkolu lub żłobku z kubeczka kolegi, nie wkładało do buzi żadnych przedmiotów.
Objawy
Szkarlatyna z powodu podobieństwa początkowych objawów, często mylona jest z anginą, dlatego w jej wykrywaniu ważna jest dobra diagnoza. Pierwsze objawy pojawiają się już 2-5 dni po zakażeniu. Najczęściej infekcja zaczyna się wysoką gorączką, dochodzącą nawet do 40 stopni Celsjusza. Następnie mogą pojawić się ból gardła, brzucha, a niekiedy wymioty. Kolejnym objawem jest pojawiający się na języku białawy nalot z czasem zmieniający kolor na szkarłatny. Objawem odróżniającym płonicę od anginy jest delikatna wysypka.
Leczenie
Leczenie szkarlatyny opiera się na dobrym rozpoznaniu. Chore dziecko powinno być odseparowane od zdrowych. Najlepiej jeśli poleży kilka dni w łóżku. Malec może nie mieć apetytu, co jest spowodowane trudnościami z przełykaniem (ból gardła), należy wtedy podawać mu letnie płyny np. wodę mineralną czy herbatki. Pokarmy najlepiej rozdrabniać lub w miarę możliwości podawać w formie półpłynnej. Starszemu dziecku można też zaproponować płukanie jamy ustnej i gardła naparem z szałwii lub specjalnym płynem z apteki, co złagodzi nieco ból gardła.
Do leczenia płonicy wykorzystuje się antybiotyki. Warto pamiętać, aby samodzielnie nie przerywać podawania leków, gdyż może to skutkować powtórnym zachorowaniem lub poważnymi powikłaniami.