Młody organizm w okresie dojrzewania potrzebuje całego kompletu witamin i minerałów, które zapewnią mu optymalny rozwój. Witaminy dla dzieci w wieku szkolnym pomagają im w koncentracji i kształtowaniu się układu nerwowego, prawidłowym rozwoju postawy i układu kostnego, wzmocnieniu układu odpornościowego i wielu innych aspektach. Sprawdź, jakie są najlepsze witaminy dla dzieci i kiedy je podawać?
Witaminy dla dzieci − zdrowa dieta to podstawa
Większość witamin i minerałów dziecko powinno dostawać wraz ze zdrową i zbilansowaną dietą. Dlatego właśnie tak ważne jest, żeby dziecko jadło przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie, a także nie pomijało posiłków z mięsem i rybami, w których znajdują się cenne witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak witamina A czy D. A gdzie znaleźć witaminy dla dzieci?
Witaminę A zawierają takie produkty jak: jajka, nabiał, tran, wątróbka i podroby, marchewka, brzoskwinie, morele i fasolka szparagowa. Witamina D także znajduje się w jajkach, tłustych morskich rybach, nabiale i grzybach. Ale witamina D może być także produkowana przez skórę dziecka, pod wpływem promieni słonecznych − to jej najlepsze źródło.
Witaminę C znajdziesz w czarnej porzeczce, jagodach, koperku, zielonej pietruszce, kapuście, chrzanie i ziemniakach. Oczywiście jej dobre źródło to także cytrusy. W witaminę K bogate są buraki, sałata rzymska i rukola. Witaminy z grupy B znajdują się natomiast w produktach zbożowych (witamina B5), sałatach (witamina B9), a także w mięsie i rybach (witamina B12).
Witamin dla dzieci z żelazem − kiedy je podawać?
Oprócz witamin, bardzo ważne w diecie dziecka są także składniki mineralne i pierwiastki, takie jak m.in. żelazo. Żelazo pomaga zapobiegać niedokrwistości (anemii), która może być groźna dla dzieci w wieku dorastania. Dzieci są narażone na niedobór żelaza szczególnie w wieku szybkiego wzrostu, pomiędzy 6 a 20 miesiącem życia, a także gdy wchodzą w okres dojrzewania (okres nastoletni). Problem z niedoborem żelaza może występować zwłaszcza u młodych dziewczyn, które przechodzą ciężkie krwawienia miesięczne.
Niedobór żelaza może objawiać się bladością skóry i wnętrza jamy ustnej, zajadami, spierzchniętymi ustami. Jeżeli podejrzewasz niedobór żelaza u dziecka, lepiej udaj się z nim do lekarza. Warto w takim wypadku stosować witaminy dla dzieci z żelazem – oczywiście pod kontrolą lekarza. Pamiętaj, że żelazo lepiej wchłania się przy obecności witaminy C.
Witaminy dla dzieci w kroplach, syropie i żelkach − kiedy stosować suplementy?
Zanim podejmiesz decyzję o podawaniu swojemu dziecku witamin, zawsze lepiej skonsultuj to z pediatrą. Jeżeli zauważysz u swojego dziecka spadek koncentracji, apatię, senność, zmęczenie czy inne nieprawidłowości w rozwoju, np. jego postawy, warto sprawdzić jego poziom witamin.
Jeśli lekarz nie będzie miał nic przeciwko, możesz sięgnąć po witaminy dla dzieci w syropie, tabletkach, kroplach lub żelkach. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów suplementów diety, dostosowanych do wieku maluchów. Większość część preparatów znajdziesz pod linkiem: https://drmax.pl/witaminy-i-mineraly-1/witaminy-dla-dzieci-1 . Pamiętaj, że najlepsze witaminy dla dzieci znajdują się w dobrze skomponowanej diecie. Możesz jednak także suplementować niedobory witamin sięgając po różnego rodzaju witaminy i minerały dla dzieci dostępne w aptekach.