Wspomagacze porodu

Wymarzony poród naturalny jest szybki, łatwy i prawie bezbolesny. Niestety, w praktyce często okazuje się, że sama nie jesteś w stanie „wypchnąć” malucha na świat i niezbędne stają się wspomagacze porodu w postaci narzędzi o dość zniechęcających nazwach – kleszcze oraz próżniociąg.

Wśród położników można wyróżnić dwa obozy – zwolenników używania narzędzi, zanim będzie za późno (w przypadku kobiet rodzących pierwszy raz – po dwóch godzinach drugiej fazy porodu, podczas której dziecko wydostaje się na świat, w przypadku kobiet rodzących po raz kolejny – po godzinie) oraz przeciwników ingerowania w naturalny rytm porodu i unikających kleszczy jak ognia. Na użycie narzędzi decydują się oni dopiero wówczas, gdy matce lub dziecku zagraża bezpośrednie niebezpieczeństwo.

Warto przed porodem dowiedzieć się, jakie zasady kierują pracą lekarza, pod okiem którego planujesz rodzić i uzgodnić z nim, w jaki sposób zareagujecie w obliczu ewentualnych komplikacji. Poproś lekarza, aby wyjaśnił ci, na czym dokładnie polega użycie kleszczy lub próżnio ciągu. Posiadając tę wiedzę, będziesz spokojniejsza.

Najczęściej narzędzi używa się w przypadku osób o chorym sercu, dla których porodowy wysiłek mógłby być niezwykle osłabiający, oraz kobiet ze sporą wadą wzroku. Te, przed porodem, dodatkowo powinny skonsultować się z okulistą, który wyda zaświadczenie dla ginekologa, informujące o wielkości wady oraz innych ewentualnych zaburzeniach.

Zdarza się, że nawet jeśli pierwsza faza porodu przebiegnie sprawnie, w drugiej pojawią się komplikacje.  Użycie kleszczy lub próżniociągu jest konieczne, gdy:

  • główka dziecka utknęła w kanale rodnym mamy,
  • dziecko jest niedotlenione i trzeba przyspieszyć jego pojawienie się na świecie,
  • kobieta jest wyczerpana i nie ma siły przeć,
  • ustaje parcie.

Jeśli zaistnieje jedna z powyżej opisanych sytuacji, pamiętaj, że wiele zależy także od ciebie. Postaraj się skoordynować swoje ruchy z ruchami położnika, tym samym ułatwiając przebieg zabiegu. Lekarz będzie cię informował, co i dlaczego robi oraz sugerował, jak powinnaś się zachować. Kleszcze wyglądają jak dwie duże, połączone łyżki. Wsuwa się je do pochwy, zaciska na główce malucha i pociąga. Próżniociąg to połączenie tłoka i przyssawki, którą przykłada się do główki dziecka. Poprzez naciśnięcie tłoka wytwarza się podciśnienie, które przysysa dziecko i pomaga w wyjściu na świat. Po wprowadzeniu obu narzędzi do kanału rodnego, wykonuje się nacięcie krocza. Cały zabieg trwa wtedy kilka minut.

Zobacz:  Sposoby na złagodzenie bólu poporodowego

Wiele kobiet jest zaniepokojonych wyglądem swoich dzieci po zastosowaniu narzędzi – kleszcze czasami wycierają naskórek na policzkach, próżniociąg może spowodować obrzęk główki. Pamiętaj jednak, że ewentualne ślady znikają w ciągu kilku dni.

Gabriela Mostowicz -Zamenhof; papilot.pl

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
15 lat temu

Ja rodzilam w Irlandii -proznociag nie pomogl i konieczne byly kleszcze ale na szczescie ich nie widzialam ,bo maz odwrocill wtedy moja uwage(dzieki Bogu ,ze tam za mna byl…)Dzidzius urodzil sie zdrowy , Mial chyba przez dwa dni czarwona plamke na czobku glowki od proznociagu ,ale szybko zniknela i wszysko jest super:)