Wychowaj małego smakosza

Wielu rodziców przesadnie martwi się o to co i w jakich ilościach je ich dziecko. Nadmierna troska rodziców skutkuje często wmuszaniem jedzenia w dziecko, przemycaniem kolejnej łyżki zupy w czasie bajki czy przekabacaniem dziecka nową zabawką. W konsekwencji prowadzi to do kształtowania w dziecku negatywnego stosunku do jedzenia. W niniejszym artykule znajdziecie Państwo cenne rady jak rozwinąć u dziecka pozytywne nastawienie do żywienia.

Czego nie robić?

Nigdy nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Dziecko, które je na siłę nigdy nie polubi jedzenia, skojarzy je z czymś negatywnym. Ponadto wymuszanie czegoś na dziecku negatywnie odbije się na Waszej relacji.

Nie przekupuj dziecka. Przekabacanie dziecka szybko może stać się dla dziecka kartą przetargową ( („Zjem obiad, jeżeli kupisz mi lizaka”, „Zjem banana, jak pozwolisz mi pooglądać bajkę”), a także sposobem na uzyskanie zainteresowania rodziców.

Nie karm dziecka przez sen butelką. Karmienie przez sen skutkuje rozregulowaniem mechanizmu zaspokajania głodu i sytości.

Nie karm dziecka przed telewizorem. Gdy dziecko je przed tv czynność jedzenia schodzi na dalszy plan. Maluch nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że je, nie zwraca uwagi na smak ani objętość posiłku. Brak kontroli nad ilością spożywanego pokarmu, może w przyszłości skutkować zaburzeniami odżywiania.

Nie zabraniaj dziecku bawić się jedzeniem. Pozwól dziecku na odrobinę kreatywności, jeżeli łatwiej będzie mu się jadło „boisko piłkarskie” niż szpinak, nie oponuj. Jest to również doskonała okazja do zapoznania się z konsystencją różnych pokarmów. Wyznacz dziecku granicę zabawy (np. „możesz budować z ziemniaków, ale tylko na swoim talerzu”).

Co więc robić?

Urozmaicaj dietę dziecka. Około siódmego miesiąca życia spokojnie możesz wprowadzać nowe potrawy. Dzieci w tym wieku bardzo lubią wszelkie nowości, są ciekawe i otwarte na nowe doznania smakowe.

Zobacz:  Sposób na niejadka - jak pobudzić apetyt u dziecka?

Ucz nowych smaków poprzez zabawę. Dietę przedszkolaka można wzbogać poprzez zabawę Zaproponuj dziecku grę „Zgadnij co to za smak”. Zawiąż dziecku oczy i częstuj go produktami spożywczymi o zróżnicowanych smakach. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie czego właśnie próbuje. Jest to idealna zabawa do wprowadzenia pojęć: słony, słodki, gorzki itp.

Przygotowuj atrakcyjne wizualnie dania. Pamiętaj by posiłki dziecka były kolorowe. Dobrym pomysłem jest np. zrobienie kanapki w kształcie głowy misia, albo łódki z połówki jajka. Wykorzystaj swoją kreatywność i spójrz na to jako na fajną zabawę dla siebie, a nie kolejny obowiązek.

Szykuj potrawy razem z dzieckiem. Zaangażuj dziecko do szykowania posiłków. Wspólne przygotowanie np. pizzy jest świetną zabawą, a przy okazji wspaniałym ćwiczeniem dla dziecięcych rączek. Ugniatanie ciasta wspaniale rozwija małą motorykę, a dekorowanie pobudza kreatywność. Przygotowanie posiłku dla całej rodziny to odpowiedzialne zadanie z którego maluch będzie bardzo dumny!

Nakładaj dziecku małe porcje i pozwalaj mu zjeść tyle, ile chce i może. Jeżeli waga Twojego dziecka jest w normie, a pediatra nie bije na alarm naprawdę nie ma się czym martwić! Lepiej poczekać aż dziecko samo poprosi o dokładkę, niż wpychać w nie jedzenie na siłę, a tym samym uczyć je, że jedzenie to przykry obowiązek a nie przyjemność.

Pozwalaj dziecku na samodzielne jedzenie. Samodzielność jest dla dziecka bardzo ważna, jest to dla niego powód do dumy, motywacją dla dalszych działań. Nie ograniczaj prób samodzielnego jedzenia, zadbaj tylko o to by dziecko miało śliniaczek (warto poszukać takiego, który będzie atrakcyjny dla dziecka – kolorowy, o ciekawym kształcie itp., a także łatwy do czyszczenia dla mamy – najlepiej gumowy), możesz także zabezpieczyć przestrzeń wokół niego.

Siadajcie zawsze razem z dzieckiem przy stole. Jak tylko maluszek nauczy się siedzieć, sadzaj go do wspólnych posiłków przy stole. Niech posiłek będzie dla Was wyjątkowym momentem, który rodzina spędza razem. Ponadto wspólny obiad to dla dziecka świetna okazja by podpatrzeć jak jedzą dorośli. Starsze dzieci angażuj do pomocy w przygotowaniach do posiłków, dla nich to będzie wielkie wyróżnienie, poczują się ważne i dorosłe!

Zobacz:  Owoce w diecie bobasa

Urządź z dzieckiem przyjęcie dla jego misiów i lalek. Pokaż dziecku, że siedzenie przy stole, jedzenie i popijanie pysznej herbatki może być przyjemne. Nakryjcie pięknie do stołu, przygotujcie zaproszenia na przyjęcie, posadźcie misie i zasiądźcie do jedzenia. Mów dziecku, w czasie zabawy, że smakuje Ci dana potrawa, pytaj dziecko i misie co im smakuje? czy chcą dokładkę itp. Wykorzystaj zabawę jako okazję do rozmowy o jedzeniu. Jest to również dobry moment na wprowadzenie dziecku podstawowych zasad zachowania przy stole (zrób to w konwencji zabawy, a nie przedstawiania reguł!)

Czytaj dziecku bajki o żywieniu. Kształtuj zainteresowanie dziecka i pozytywny stosunek dziecka do jedzenia poprzez czytanie bajek o jedzeniu i zdrowej żywności. Jeśli wymyślisz taką bajkę sama dziecko będzie zachwycone!

Sprawdź swój stosunek do jedzenia! To bardzo ważne, żebyś przyjrzał się swojemu podejściu do jedzenia. Jeżeli jesz w biegu, przegryzasz kanapkę między praniem a prasowaniem, ciężko Ci będzie nauczyć dziecko by jadło przy stole czy traktowało czas posiłku w wyjątkowy sposób.

Stosując się do powyższych rad wychowasz dziecko świadome swoich potrzeb żywieniowych, czerpiące przyjemność z jedzenia i poszukiwania nowych smaków. Powodzenia!

autor: Marta Adamiak, doradca ds. rodziny, pedagog

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments