Zabawki kształtują osobowość dziecka

My – rodzice nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele elementów codzienności wpływa na maluszka i kształtuje jego osobowość.

Czy  wiedzieliście, że to, czym bawi się pociecha, wpływa na jego charakter?

Edukacja przez zabawę

Dobre zabawki edukacyjne to strzał w dziesiątkę! Dzieci uczą się, bawiąc i bawią się, ucząc. A umiejętności, jakich nabywają mimochodem, są niezwykle ważne i przydatne. Czego uczą zabawki edukacyjne? Przede wszystkim logicznego myślenia. Rozwijają także zdolności poznawcze malucha. Bobas uczy się nie tylko reguł panujących w otaczającym go świecie, ale także i własnego ciała ( dzięki odpowiednim zabawkom edukacyjnym dziecko poznaje swoje ciało i przestrzeń, w jakiej funkcjonuje).

Jak zabawa kształtuje malca

Ćwiczenie umiejętności psychomotorycznych dziecka to podstawa jego prawidłowego rozwoju. Opanowanie jednej zdolności automatycznie pozwala na nabycie nowej. Jakie ćwiczenia wybierać, aby rozwijać konkretne umiejętności? Oto nasze wskazówki.

Dbaj o rozwój zmysłów dziecka od pierwszych dni jego życia, bo to właśnie dzięki nim pociechy (zwłaszcza te najmłodsze) poznają świat. Warto sięgać po zabawki różnych faktur. Głaskanie nimi delikatnej skóry bobasa doskonale pobudzi jego zmysły. Grzechoty, pozytywki, karuzele – oto doskonały sposób na doskonalenie zmysłu słuchu, a w przypadku karuzelki – także i zmysłu wzroku. Doświadczanie nowych zjawisk, wrażeń i sytuacji to najdoskonalsza metoda na pobudzenie maluszka i rozbudzenie w nim aktywności i chęci poznawania świata.

Jeśli chcesz ćwiczyć koncentrację niemowlaka i  uczyć pociechę rozróżniania przedmiotów lub wskazywania ich podobieństw, sięgnij po układanki i puzzle. Doskonale sprawdzają się maty piankowe – puzzle. Zabawa nimi to prawdziwy trening koncentracji, cierpliwości i fantastyczny sposób zapoznawania najmłodszych z nowymi słówkami. Maty piankowe puzzle świetnie sprawdzają się w czasie intensywnego rozwoju psychomotorycznego dziecka, bowiem stwarzają mu maksymalne poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Ponadto pobudzają wyobraźnię dziecka, rozwijają zmysł dotyku i wzroku. Dzięki takim zabawom maluch bez obaw będzie podejmował kolejne wyzwania.

Zobacz:  Jakie zabawki na roczek kupić dla chłopca, a jakie dla dziewczynki?

Dzieciom starszym poleca się granie w gry planszowe i biernik. Dlaczego? Ponieważ to właśnie te zabawy umożliwiają rozwój kompetencji społecznych (ucząc zdrowej rywalizacji), usprawniają pamięć, trenują koncentrację, uczą dokładności i precyzji.

Fot.Katarzyna Piwecka Fotografia ciążowa i dziecięca  Poznań www.katarzynapiwecka.pl

 

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments