Pamiętasz jak wczoraj moment narodzin dziecka, tym czasem twoja pociecha kończy już 5. miesięcy? Długo czekałaś na ten okres, w którym maluch staje się bardziej kontaktowy i towarzyski. Sprawdź, jak jeszcze zmienia się dziecko w tym wieku.
5 miesiąc życia dziecka to moment, w którym dziecko staje się jeszcze słodszym i kochanym bobasem. Każdego dnia nabywa nowe umiejętności i chętniej odkrywa świat. Kontakty z najbliższymi są dla niego niezwykle fascynujące.
Co potrafi Twoje dziecko?
Osiąganie kolejnych etapów rozwoju jest kwestią indywidualną każdego dziecka. Maluchy rozwijają się w swoim tempie, szybciej lub wolniej nabywając nowe umiejętności. Warto przy tym pamiętać, że niektóre czynności wynikają z innych – jeśli więc, na przykład pociecha nie lubi leżeć na brzuchu i rzadko to robi, później będzie wykonywać obroty czy podejmować próby raczkowania.
5 miesiąc życia dziecka to moment, w którym maluch powinien umieć:
- dość mocno trzymać główkę w pionie,
- wydawać dźwięki zadowolenia, np. piszczenie,
- wyciągać rękę po przedmiot,
- unosić klatkę piersiową, opierając się na przedramionach (w leżeniu na brzuchu).
Dziecko w tym wieku jest również doskonałym obserwatorem. Z uwagą wpatruje się w twarze dorosłych, naśladując ich mimikę. Stara się odwzorować ruchy ust, uśmiechy czy miny.
Niechęć do leżenia na plecach
Twoje dziecko zaczyna więcej widzieć i rozumieć. Dlatego pozycja leżąca na plecach coraz bardziej będzie mu doskwierać. Warto więc malucha znacznie częściej kłaść na brzuchu – w pozycji, która doskonale sprzyja wzmacnianiu mięśni grzbietu. W tym okresie maluch znacznie chętniej będzie chciał być noszony na rękach – szczególnie w pozycji pionowej, która stanowi doskonały punkt obserwacyjny.
Czas na pierwszy ząbek
Chociaż ząbkowanie jest kwestią zupełnie indywidualną i najczęściej uwarunkowaną genetycznie, 5 miesiąc życia dziecka to moment, w którym może pojawić się pierwszy ząbek. Dlatego warto przygotować się na bardziej wzmożone niż do tej pory grymaszenie, trudności w zasypianiu, częste wybudzanie. Ząbkowaniu może towarzyszyć również podwyższona temperatura ciała oraz luźniejsze stolce.
By złagodzić dolegliwości, warto podawać specjalny gryzak dla dziecka wypełniony wodą. Ulgę przynosi masowanie dziąseł silikonową szczoteczką dla niemowląt. Jeśli objawy ząbkowania są bardzo uciążliwe, można posmarować dziąsła specjalnym żelem znieczulającym.
Próby komunikowania się
5 miesiąc życia dziecka to okres, w którym pociecha zaczyna wydawać bardziej zróżnicowane dźwięki. Powoli łączy głoski, co jest naturalnym etapem gaworzenia. Warto wykorzystać ten moment na rozmowy z maluchem, które będzie odpowiadało na „słowne zaczepki”, z tygodnia na tydzień rozumiejąc znacznie więcej.
To jednak dopiero początek. Twoje dziecko z miesiąca na miesiąc będzie rozwijało się intensywniej i każdego tygodnia będzie zaskakiwało nowymi umiejętnościami.