Niemowlęta nie rozumieją, że rodzice się rozstają. Ale niebawem zrozumieją, że coś nie jest tak, jak być powinno. Już dwuletnie i trzyletnie pociechy rozumieją, że mama lub tata z nimi nie mieszka, choć zwykle nie wiedzą, dlaczego.
Jak dzieci reagują na rozstanie
3 – letnie dziecko reaguje już na rozwód rodziców. Choć zwykle ma nadzieję, że rozstanie jest przejściowe i że mama i tata znów będą razem. Czasem zdarza się tak, że dziecko na stres związany z rozpadem rodziny reaguje agresją ( m.in. wobec mamy, taty, rodzeństwa, kolegów w przedszkolu). I im bardziej rodzice tkwią w konflikcie i na nim się skupiają, tym bardziej dosadne stają się reakcje pociechy. Dlatego jeśli już podjęliście decyzję o rozstaniu, starajcie się nie drzeć kotów i maksymalnie skupić się na dziecku.
Tego można uniknąć
Rozstanie budzi wiele emocji, zwłaszcza tych negatywnych. I chociaż nie jest to łatwe, to postarajcie się (ze wszystkich sił!), by rozstać się w możliwie jak najbardziej pokojowej atmosferze. Dla dobra pociechy. Tylko wtedy, gdy oboje skoncentrujecie się na dziecku, zwiększy się szansa na uniknięcie wielu problemów będących naturalną reakcją malucha na stres. O czym mowa? M.in. o lęku, niepewności, kłopotach z zasypianiem, budzeniu się z krzykiem czy cofnięciu się trzylatka do wcześniejszych etapów rozwoju – powrót fazy ssania kciuka czy nocnego moczenia.