Alergie to coraz częstsze schorzenia dotykające nasze pociechy. Jak rozpoznać alergię u dziecka? Jak szybko i skutecznie nauczyć się żyć z małym alergikiem?
Na pytania odpowiada lekarz alergolog Kazimiera Stalmach-Tyrak z Centrum Medycznego Scanmed Multimedis Krowodrza w Krakowie.
Na alergie pokarmowe cierpi coraz więcej dzieci. Na szczęście większość z małych pacjentów wyrasta z dolegliwości. Lecz czas, kiedy zarówno dziecko, jak i rodzice borykają się z alergią to trudny okres wymagający nieustannej uwagi rodzicielskiej!
Jakie alergie najczęściej dotyczą małych dzieci?
dr Kazimiera Stalmach-Tyrak: Alergia wśród niemowląt oraz nieco starszych dzieci – do 5-tego roku życia to problem, który w ostatnich latach dotyczy coraz większej populacji małych Polaków. Najczęściej spotykamy się z alergiami pokarmowymi oraz atopowym zapaleniem skóry, które zapoczątkowują tzw. „marsz alergiczny”, czyli rozwój schorzeń alergicznych z wiekiem dziecka. Odrębnym problemem jest astma oskrzelowa u małych dzieci ze względu na nietypowy obraz, tzw. maski infekcyjne oraz brak jednoznacznych badań diagnostycznych w tej grupie wiekowej. Warto jednak pamiętać, że alergeny to szeroka gama substancji – alergię wywołują bowiem tzw. alergeny zewnątrzdomowe czyli pyłki roślin/drzew, traw, zbóż i chwastów i pleśnie oraz alergeny wewnątrzdomowe, czyli roztocza kurzu domowego, sierść naszych pupili – psa, kota, chomika, świnki morskiej, również pleśnie oraz szereg alergenów pokarmowych. Bardzo ważne jest to, by mama, bo to ona najczęściej zauważa jako pierwsza problemy, jak najszybciej zgłosiła się z pociechą do lekarza! Jest to niezmiernie istotne, by jak jak najwcześniej zidentyfikować alergen, na który jest uczulony maluch. Tylko odpowiednie zdiagnozowanie pozwoli na mądre postępowanie – takie, które pozwoli zmniejszyć narażenie na alergen, a co za tym idzie objawy choroby.