Dzieci zaczynają życie wiedząc o języku znacznie więcej niż przeciętny śmiertelnik mógłby sobie wyobrazić. Maluchy wiedzą wiele istotnych rzeczy dosłownie od chwili narodzin.
Noworodki i małe niemowlęta potrafią rozróżniać pojedyncze dźwięki, nie tylko we własnym języku, ale we wszystkich językach świata. Wraz z wiekiem tracą te wspaniałe umiejętności słuchowe. Zanim skończą pierwszy rok życia przestają być tak wrażliwe na dźwięki obcych języków, za to stają się mistrzami w rozróżnianiu i kategoryzowaniu dźwięków języka ojczystego.
Noworodki preferują głosy o wysokim tonie. Matki i ojcowie instynktownie przemawiają do nich takim tonem, gdy rozmawiają z nimi pierwszy raz po porodzie. Taki sposób mówienia wydaje się być powszechny we wszystkich kulturach świata niezależnie od narodowości rodziców i języka, jakim się posługują.
Naukowcy stwierdzili, że nowo narodzone dzieci wolą głos matki od głosów innych kobiet. Podobne preferencje dotyczące głosu ojca pojawiają się u noworodków po mniej więcej tygodniu. Wtedy 80% dzieci wybiera głos taty, zamiast głosu innych mężczyzn.
Eksperymenty wykazują, że pięciomiesięczne niemowlęta posiadają zdolność do czytania z ruchów ust. Potrafią dopasować obserwowaną twarz do słyszanego dźwięku, aaa lub iii, patrząc na twarz z szeroko otwartymi ustami, gdy słyszą aaa, a na twarz z rozciągniętymi wargami, gdy słyszą iii.