1. Strona główna
  2. »
  3. NIEMOWLĘ
  4. »
  5. Rozwój
  6. »
  7. Niemowlęce zdolności językowe

Niemowlęce zdolności językowe

babyface

Dzieci zaczynają życie wiedząc o języku znacznie więcej niż przeciętny śmiertelnik mógłby sobie wyobrazić. Maluchy wiedzą wiele istotnych rzeczy dosłownie od chwili narodzin.

Noworodki i małe niemowlęta potrafią rozróżniać pojedyncze dźwięki, nie tylko we własnym języku, ale we wszystkich językach świata. Wraz z wiekiem tracą te wspaniałe umiejętności słuchowe. Zanim skończą pierwszy rok życia przestają być tak wrażliwe na dźwięki obcych języków, za to stają się mistrzami w rozróżnianiu i kategoryzowaniu dźwięków języka ojczystego.

Noworodki preferują głosy o wysokim tonie. Matki i ojcowie instynktownie przemawiają do nich takim tonem, gdy rozmawiają z nimi pierwszy raz po porodzie. Taki sposób mówienia wydaje się być powszechny we wszystkich kulturach świata niezależnie od narodowości rodziców i języka, jakim się posługują.

Naukowcy stwierdzili, że nowo narodzone dzieci wolą głos matki od głosów innych kobiet. Podobne preferencje dotyczące głosu ojca pojawiają się u noworodków po mniej więcej tygodniu. Wtedy 80% dzieci wybiera głos taty, zamiast głosu innych mężczyzn.

Eksperymenty wykazują, że pięciomiesięczne niemowlęta posiadają zdolność do czytania z ruchów ust. Potrafią dopasować obserwowaną twarz do słyszanego dźwięku, aaa lub iii, patrząc na twarz z szeroko otwartymi ustami, gdy słyszą aaa, a na twarz z rozciągniętymi wargami, gdy słyszą iii.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments